Magyarország a térképeken
8. Dankertz, Justus: Nova et recens emendata totius regni Hungariae … Amsterdam. 1684.
A XVI-XVII. századi térképek készítésekor a földrajzi ismeretek terjesztése és a hadi események színterének bemutatása mellett a térképek művészi megjelenítése azonos jelentőségű és fontosságú.
A finom metszésű, szimbolikus, illetve allegorikus alakokkal tervezett díszkeretek, városok látképei, címerek, uralkodói arcképek, hadiesemények megjelenítései szerves részét alkották, alkothatták e korszak térképeinek, a velük közvetített mondanivalónak.
A XVII. század jelentős amszterdami térképkészítő és -kiadó cégének, a Danckerts családnak itt látható első Magyarorzág-térképe is elsősorban a művészi megoldásokra figyelő, kifinomult ízlésű gyűjtők számára készült. A térkép földrajzi tartalma a XVI. század közepéig visszakövethető. Cornelis és Dancker Danckerts (apa és fia) elsők között alkalmazott városlátképeket Magyarország térképén. Ez a megoldás — a városlátképek keretbeni alkalmazása — a XVII. század eleje óta nagy népszerűségnek örvendett az amszterdami térképkészítők és -kiadók körében. (Megtekinthető a virtuális kiállítás anyagában.)
Vissza |
Kezdőoldal