Elkerülhető halálokok atlasza

Zentai László,
az ELTE Térképtudományi Tanszék docense

(Megjelent a Geodézia és Kartográfia szakfolyóirat 1998/1. számában)


Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális irodája és a Központi Statisztikai Hivatal szervezésében Józan Péter és Remigijus Prokhorskas szerkesztésében 1997. szeptemberében jelent meg az Elkerülhető halálokok atlasza (Atlas of leading and "avoidable" causes of death in countries of Central and Eastern Europe). A 324 oldalas angol nyelvű, reprezentatív kiállítású atlaszt a KSH adta ki (a nyomtatást a Kossuth Nyomda végezte), a térképek az ELTE Térképtudományi Tanszékén készültek.
Az atlasz ötlete, előzménye az 1988-ban, illetve 1991-92-ben kiadott hasonló témájú szakatlasz volt, amely az Európai Közösség 10, illetve 12 országát dolgozta fel (European Community Atlas of "Avoidable Death").
A most kiadott atlasz követte az elődök szerkezetét, beosztását.
Az egészségügyi statisztikában elfogadott 25 elkerülhető halálokot mutatja be a tárgyalt régió 14 országában, illetve a átfogóan a teljes régióban. További 16 térkép Európa összes országára vonatkozik. Így az atlaszban összesen található 406 színes térkép teszi ki a könyv terjedelmének 70 %-át. A további 30 % az adatokat tartalmazza és az alkalmazott statisztikai eljárásokat mutatja be.
Az egyszerű felületkitöltéses térképek (felületkartogramok) általában hat kategóriába sorolják az értékeket. Az előző atlaszokhoz igazodva a zöldtől a vörösig terjedő színskálát alkalmaztunk, előbbi színnel jelölve a kedvező értékeket, míg utóbbival a kedvezőtleneket.

Mit is nevez az egészségügyi statisztika elkerülhető haláloknak? Az olyan halálokokat, amelyekbe átlagos szintű egészségügyi ellátás mellett a betegek nem halnának meg. Ilyenek például a keringési rendszer megbetegedései, a külső sérülések, ill. mérgezések okozta halálozások, az asztma, a vakbél, a közlekedési balesetek áldozatai. A térképek mind a 14 ország esetében a megyei szintű közigazgatási egységekre vonatkoznak (sok országban - beleértve Magyarországot is - nincs ennél mélyebb szintű egészségügyi statisztika). A térképkészítés első munkálatai (digitalizálás) már 1994 elején elkezdődtek. Ekkoriban az atlasz kiadását 1995. Augusztusára tervezték. S bár mi térképészek is megküzdöttünk a saját problémáinkkal, a KSH, mint a munka fő szervezője, finanszírozója sokkal nehezebb helyzetben volt. Szerette volna a régió összes országát bemutatni, de annak ellenére, hogy minden adatot hivatalosan a WHO kért meg a tagországoktól, nem sikerült a tervet maradéktalanul végrehajtani. Egyes országok egyszerűen nem reagáltak a WHO felkérésére, más országok esetében a statisztikai mintavétel eltérő volta okozott problémákat. Végül 14 ország: Bulgária, Csehország, Észtország, Fehéroroszország, Jugoszlávia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Oroszország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna került be az atlaszba. Különféle okok miatt Horvátország, NDK és Moldova maradt ki és végül nem került be az időközben felmerült - az előző kötetekből kimaradt - Finnország és Ausztria sem.
Mint látható az államok zöme az adatszolgáltatás időpontjában (ez országonként eltérően 2-5 éves időtartamot fog át a nyolcvanas évek végén) még nem létezett önálló államként. Úgy döntöttünk, hogy - lévén az országok felbomlása, alakulása a lakosság egészségügyi helyzetét nem befolyásolta számottevően - így az atlasz térképei a mai aktuális földrajzi helyzetnek megfelelőek lesznek. Szerencsére a volt Szovjetunió, illetve Jugoszlávia tagköztársaságaiban korábban is létezett megyei szintű egészségügyi adatgyűjtés, és a szétválások után alakult új országokban a megyei szintű adminisztratív beosztás Szlovénia kivételével nem változott meg jelentősen, így az elhatározás realizálása nem ütközött nagy nehézségekbe.

Térképészeti szempontból az alábbi problémákat kellett megoldanunk:

Ezeket a követelményeket ebben az időben legfeljebb csak a munkaállomásokon futó térinformatikai szoftverek voltak képesek kielégíteni. S bár ilyen szoftverrel már mi is rendelkeztünk akkoriban, de a kezelését még csak kismértékben sajátítottuk el. Mivel az első határidők igen közeliek voltak, így más megoldást kellett választanunk: két külön szoftvert használtunk. A tematikus térképeket a MapInfo 3 segítségével készítettük el (az adatokat a KSH-ban akkoriban szabványosan használt QuattroPro formátumban kaptuk meg), majd az így elkészült térképeket CorelDraw-ban bontottuk színre, illetve szükség szerint kiegészítettük egyes speciális karakterekkel.

Magyarországon már a rendszerváltás előtt sem volt titok, hogy nem lehetünk büszkék a lakosság egészségi állapotára. A régió többi országában - tőlünk keletebbre - ezek az adatok talán még titkosak is voltak. Bizonyosan lesznek országok, amelyek nem fognak örülni az atlasz megjelenésének. Nekem, mint az atlasz térképészeti része témavezetőjeként tulajdonképpen laikusnak meglepő volt, hogy országunk még a régió többi országával összehasonlítva is kedvezőtlen statisztikai adatokat mondhat magáénak. Természetesen azt hogy az egyes országok statisztikai adatszolgáltatása mennyire megbízható ez az atlasz nem vizsgálja.

Végezetül az atlasz adatai:
Teljes címe: Atlas of leading and 'avoidable' causes of death in countries of Central and Eastern Europe
Kiadó: KSH, 1977., ISBN 963 215 146 1
A térképek az ELTE Térképtudományi Tanszékén készültek.
Tanszékvezető: Klinghammer István
Témavezető: Zentai László
Munkatársak: Jesús Reyes, Kovács Béla, Kőhegyi Zoltán.
A térképeken alkalmazott vetületet Györffy János szerkesztette.