Vélemény

Márton Mátyás

Tengervízzel fedett felszínek ábrázolása kisméretarányú térképeken

című

kandidátusi értekezéséről

 

Márkus Béla, a műszaki tudomány kandidátusa

 

 

Az értekezés célja egy új temgerfenék-ábrázolási szemlélet és módszer elméleti alapjainak összefoglalása, ezen túlmenően a gyakorlati alkalmazhatóság problémáinak körvonalazása, a megoldások bemutatása megvalósult alkalmazások példáin.

 

A témaválasztást indokoltnak tartom. A magyar térképészet elméleti, technológiai kutatásainak köréből nem hiányozhat — amint gyakorlati termékeiből sem hiányzik — az ország tágabb környezetének, a Föld felszínének, így a tengerfenék domborzatának ábrázolása. Ugyanakkor — amint ezt a szerző is kiemeli — a felszín-generalizálásában kidolgozott megoldások általánosításával, az elért eredmények hasznosíthatók a szárazföldi felszín ábrázolásában is. A számítógéppel segített térképezés egyik jelenlegi legnagyobb problémája az, hogy hiányzik a generalizálási algoritmusok elméleti, gyakorlati megalapozottsága. Véleményem szerint a szerző eredményei ezen a téren előrelépést jelentenek.

 

A terjedelmes értekezés több mint egy évtizedes elméleti és gyakorlati kutatás eredménye. A felépítés logikus és rendezett, sok szemléltető ábrát, mellékletet tartalmaz. Az anyag fejezetekre bontásában viszont erős aránytalanságok tapasztalhatók (a 3. fejezet 3 oldalas terjedelmével szemben a 4. fejezet 55 oldal). Az irodalomjegyzék 25 oldalból áll, mutatva, hogy a szerző jól ismeri a nemzetközi szakirodalmat. A választott témában a szerző 34 cikket, tanulmányt, kutatási jelentést és újítási javaslatot mondhat magáénak.

 

Nem tartom szerencsésnek a dolgozatban alkalmazott, és a tartalomjegyzékben is jelentkező vertikális generalizálás (2.4) illetve horizontális generalizálás (2.6) kifejezéseket. Helyettük talán a mélységi és a helyzeti vagy síkrajzi generalizálás javasolható. Új eredményként ismerem el a mélységlépcsök száma és a térkép méretaránya közötti kapcsolatot meghatározó — a mélységi generalizálást segítő — összefüggéseket (2.5.5). A síkrajzi generalizálás általános szempontjait a felszínt alakító erők, a korszerű földtudományi ismeretek alapos elemzésével vezeti le a szerző. Az így szerkesztett térképek meggyőzően bizonyítják a javasolt módszerek helyességét.

 

Az említett hiányosságok nem csökkentik alapvetően a szerző eredményeit. Az értekezés nyilvános vitára bocsátását javaslom.

 

Budapest, 1992. június 21.

 

                                                                  Márkus Béla