Bírálat

 

Márton Mátyás:

Az óceán és tengerfenék domborzata c. doktori értekezéséről

 

A dolgozat, előzetes megbeszéléseink szerint, az alábbi szakkérdést vizsgálja: Atlaszokban, könyvekben, többmilliós példányszámú postereken általánosan elterjedtek a tengerfenék domborzatának Heezen sugallta és Marie Tharp kivitelezte ábrázolásai. Ezek az ábrázolások mélységmérésen is alapulnak, de elsősorban egy szemléleten, a lemeztektonika elvein nyugszanak; az elvek alapján predikálnak, extrapolálnak tengerfenéki szerkezeteket, olykor tényleges mérések nélkül vagy csak ritka mélységmérési adatra támaszkodva. A kérdés: mennyire jelentkeznek ezek a szerkezetek, ha az izobathok szerkesztése, a tényleges méréseken alapulva, valamely objektív („tudományos”) generalizálás alapján történik? A dolgozat — egyébként várható — válasza: a lemeztektonika szerkezeti egységei ez utóbbi esetben is jelentkeznek. E megnyugtató eredmény elérésére a jelölt sok, gondos munkát végzett.

                    Kiemelem még az óceándomborzat megismerésének történetét és a megismerés jelen módszereit és helyzetét összefoglaló fejezetet (3. rész). Hasonlóan értékes és alapos az óceánfenék morfológiájának és annak névrajzának összefoglaló, gondos tárgyalása (6. és 7.6. részek). E részeket, mivel hasonló jellegű összefoglaló más magyarnyelvű anyag nincs, egyetemi oktatási segédanyagként sokszorosíttatni szándékozom, a szerzővel történő megbeszélés után.

                    Az ábraanyag, bár kevés az eredeti ábra, gondosan összeválogatott, bő, dialektikus.

                    Stílusa szerencsétlen, népszerűsítő, gyakran bőbeszédű, Olvasás közbeni, néhány oldalnyi megjegyzésemet a szerzőnek átadtam.

                    Cum laude minősítéssel elfogadom.

 

Budapest, 1985. február 25.

                                                                               Dr. Stegena Lajos

                                                                               tszv. egy. tanár