4. Földtudományi alapfogalmak

(Lemeztektonika)

 

Cholnoky Jenő írja egyik könyvében [24]:

 

„A szárazföldek általában hirtelen emelkednek ki az óceáni medencékből s valósággal külön szinten helyezkednek el. A kontinensek igazi talapzaton nyugosznak, amelynek magassága körülbelül a tenger színében van, míg az óceáni medencék feneke átlag mintegy 3000 m mélységben van a kontinensek szintje alatt...

          Az óceánok mélységeiben... sokkal kevesebb a változatosság. Olyan síma, egyenletes az oceáni medencék fenekének legnagyobb része, hogy nincs a szárazföldön ehhez fogható síkság.

          ...A kontinenseken folyton kéregmozgást, gyűrődést, vetődést észlelünk, míg az óceánok mélységeiben a földkéreg olyan nyugodtan, olyan érintetlenül fekszik, mintha egyáltalában nem venne részt a földkéreg egyéb mozgásaiban. És ez már ősidők óta így van...”

          Több mint fél évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy az óceánok és a kontinensek, mint a Föld „passzív” és „aktív” területei helyet cseréljenek egymással. Ez a „csere” a lemeztektonika elméletében fogalmazódott meg igazán. Ma már nem jelenik meg olyan korszerű atlasz, amely legalább utalás vagy néhány térképvázlat erejéig ne foglalkozna a lemeztektonikai eredményekkel. A legtöbb új atlasz, de különösen a tengeri atlaszok, enciklopédiák 10—50 oldal terjedelmű ismertetést közölnek, s gazdag ábraanyaggal teszik szemléletessé az új globális tektonika néven is ismert elméletet. A továbbiakban csak nagyon vázlatosan ugyan, de szeretnénk összefoglalni ennek fontosabb tételeit és a mellette felsorakoztatott érveket a teljesség igénye nélkül, hiszen irodalma ma már oly kiterjedt, hogy több dolgozat terjedelmét is felülmúlná egy részletesebb elemzés. Napjainkban, az 1970-es évek közepétől évente több tucat könyv és tudományos értekezés jelenik meg ebben a témakörben.

 

4.1. Litoszféra és asztenoszféra

 

          Földünk szilárd felső rétege — a kéreg és a felső köpeny egy része, amelyet együtt litoszférának nevezünk —, 100–150 km vastag merev lemezekre (23. ábra) tagolódik „horizontális” értelemben. Ezek a lemezek a plasztikusan szilárd anyagú asztenoszférán — a köpenynek a litoszféra alatt húzódó részén — helyezkednek el (24. ábra), amelynek alapvető tulajdonsága, hogy rövid periódusú hatásokkal szemben (pl. földrengéshullámok) szilárd anyagként, hosszú időn át jelentkező erőhatásokkal szemben (pl.eljegesedés okozta megterhelés) plasztikus, képlékeny anyagként viselkedik. Az asztenoszféra viszkozitása olyan, hogy benne anyagáramlások révén ún. konvekciós cellák alakulhatnak ki. Ezen cellák lemez alatti áramlás„ágait” tekintik a lemezek egymáshoz viszonyított elmozdulását okozó egyik lényeges tényezőnek.

 

 

4.2. Távolodó lemezszegélyek, mágnesesanomália-sávok

 

Az óceáni hátságok vidékén, pontosabban az azok tengelyében elhelyezkedő központi hasadékvölgy (riftvölgy) mentén forró köpenyanyag áramlik a felszínre (25. ábra), és hozzáforr a völgy két oldalán lemezszerűen elhelyezkedő óceánfenékhez. Lehűlése folyamán a mindenkori mágneses tér irányának megfelelően felmágneseződik. Mivel a Föld mágneses pólusai időszakonként felcserélődnek, a különböző időszakokban (földtani értelemben) folyamatosan képződő új óceánfenék kőzetei hol pozitív, hol negatív mágnesesanomália-sávokat eredményeznek, amelyek mérhetők és szimmetrikusak a hátság tengelyére (26. ábra). Hogy ez a folyamat valóban így játszódik le, azt a szimmetrikus mágnesesanomália-sávokon kívül — egyebek mellett — az új óceánfenékre lerakódó üledékek is bizonyítják. Mélytengeri területeken az üledékképződés mértéke 1000 év (!) alatt nem egészen 1 cm, sőt helyenként csupán 2–3 mm [16]. E kis érték ellenére a hátság középvonalától távolodva egyre vastagabb réteget alkotnak az üledékek, nem egyszer több kilométer vastagságot is elérve. A hátság tengelyétől távolodva az aljzatkőzet földtani kora is folyamatosan nő, s ugyanez tapasztalható a tengelytől különböző távolságokban mélyített  kutatófúrások üledékmintáiban is: minél távolabbról származnak a riftvölgytől számítva, annál több földtani kor üledékei találhatók meg bennük egymás alatt, annál régebbi üledékek képezik a fúrások magmintáinak közvetlenül az aljzaton elhelyezkedő rétegeit.

          A keletkező óceánfenék sávjait (vonalait) akkréciós (növekedő) lemezszegélynek nevezik. Ezek tehát ott találhatók, ahol a lemezek távolodnak egymástól. Az óceáni hátságok mentén föláramló olvadt magma azokat a hasadékokat tölti ki, amelyek a földköpeny mélyebb rétegeiben létrejövő konvekciós áramok által okozott óceánfenék-szétsodródás miatt keletkeznek. Ez a folyamat a hátság mentén kipattant földrengések fészekmechanizmus-vizsgálataiból egyértelműen kitűnik. A hátságok mentén fellépő tenziós (húzó-) feszültségek egyértelműen arra mutatnak, hogy nem az olvadt magma feszegeti szét az óceánfeneket, csak a központi hasadékvölgyben létrejövő rést tölti ki. Itt az új óceánfenék képződésének mértéke 1–10 cm/év nagyságrendű, s a különböző területeken más és más. E területekre a sekélyfókuszú (kis hipocentrum-mélységű) rengéstevékenység jellemző.

          A hátságot törésövek tagolják kisebb darabokra, amelyeknek elsősorban a központihasadékvölgy-szakaszok közé eső részei mutatnak szeizmikus aktivitást (27, 31. ábra) érthető módon, hiszen csak itt kerülnek egymással szemben mozgó lemezrészek egymás mellé (transzformvetők; 27., 31. ábra).

 

 

4.3. Közeledő lemezszegélyek

 

A fentiekből következik — ha a Föld deformálódását és ilyen nagyságrendű tágulását[29] kizárjuk —, hogy az így keletkező óceánfenéknek (vagy legalább jelentős részének) valahol vissza kell kerülnie a földköpeny mélyebb régióiba, pontosabban az asztenoszférába. Az „elnyelődés” területei az ún. szubdukciós (alábukási) zónák vagy más néven konszumációs (fogyó, pusztuló, felemésztődő) lemezszegélyek. Nevezik ezeket betolódási öveknek, illetve szeizmológiai jellegzetességeik leírója nyomán Benioff-zónáknak (síkoknak) is. Az óceáni területeken ezek a mélytengeri árkok vidékét alkotják. Ilyen árkokat a kontinensek vagy szigetívek óceáni területek felé néző oldalán találunk (28. ábra). Előbbinél óceáni lemez szárazföldi alá, utóbbinál óceáni lemez óceáni alá bukik. (Ha szigorúan vesszük, ez a megfogalmazás nem helyes, bár a különböző tanulmányok rendszerint ezt használják! Önálló kontinentális lemez ugyanis — a kontinentális kérgű mikrolemezek kivételével — valójában nem létezik. A litoszféralemezek kéregszerkezeti szempontból általában összetettek: egyaránt tartalmaznak szárazföldi kérgű lemezrészeket (pl. egy-egy kontinenst) — amelyek lehetnek a lemez szélén éppúgy, mint annak belsejében —, és óceáni kérgű lemezrészeket.)

          Még egy típusa létezik a közeledő lemezszegélyeknek: amikor kontinentális lemezrész kontinentális lemezrésszel találkozik. Rendszerint egy-egy jelentősebb óceán- vagy tenger(rész) bezáródásával, az üledékek takaróredőkbe torlódásával, kéreg-kivastagodással és a kontinentális kérgű lemezrészek összeforrásáva (kollízió) jár együtt ez a folyamat. Egy ilyen „találkozásnak” köszönheti létét a Himalája, vagy az Urál is... (29. ábra).

          A közeledő lemezszegélyek a Föld szeizmikus szempontból nagyon aktív területei. Sekély-, közepes és mélyfészkű rengések egyaránt előfordulnak itt (Benioff-zónák). Ugyanakkor az igen intenzív vulkanizmus is jellemzője az ilyen övezeteknek (andezit-vonal).

 

 

4.4 Horizontális elcsúszás a lemezszegélyek között

 

A lemezek közötti harmadik lehetséges mozgásforma a horizontális elcsúszás, a transzform vetődés. Ebben az esetben a lemezek egymáshoz viszonyítva se nem közelednek, se nem távolodnak. (Legismertebb példák talán a Szent András-törésvonal Kaliforniában és a törökországi Anatóliai-vetődés.) Ezek a területek is igen aktívak szeizmikus szempontból.

 

 

4.5.A litoszféralemezek mozgásának leírása

 

Euler egy geometriai tétele szerint egy merev testnek a gömbön való legáltalánosabb mozgása elemi rotációk összegeként fogható föl. Minden ilyen rotációhoz — értelemszerűen — rotációs tengely tartozik. A litoszféralemezek, mint láttuk, gömbön — a Föld felszínén — mozgó merev testek. Határozzuk meg tehát például a Dél-Amerika–Afrika lemezpár jelenlegi rotációs tengelyét (30. ábra)!

          Ábránkra tekintve azonnal kínálkozik egy lehetőség: ha a Déli-Atlanti-hátságot vizsgáljuk, úgy tűnik, hogy e „hegységrendszert” földaraboló transzformvetők paralelkördarabok, melyek azonban nem esnek egybe a földrajzi fokhálózat szélességi köreivel. Ezekhez a paralelkördarabokhoz kereshetünk két elméleti pólust, melyek már meghatározzák a keresett rotációs (spreading-) tengelyt.

          Ezeket a pólusokat a transzformvetők közé zárt hátságszakaszok központi hasadékvölgyei kijelölik. (Az ezekre illeszkedő síkok, amelyek egyben a Föld középpontján is átmennek, elvileg egy egyenes mentén kell hogy messék egymást, ez az egyenes maga a rotációs tengely, melynek a Föld felszínén lévő döféspontjai a rotációs pólusok. Vagy más megfogalmazásban: a hátságszakaszok központi hasadékvölgyeinek irányában elhelyezkedő gömbi főkörök metszéspontjai határozzák meg a rotációs tengelyt definiáló két pólust. Kevésbé matematikus megfogalmazásban: a transzformvetők által meghatározott paralelkörök közül a „legkisebbek” határozzák meg a pólusokat.)

          Ellenőrizhető-e vajon valamilyen más módszerrel az így nyert pólusok (földrajzi) koordináta-értéke? Igen! A lemezek hátság menti szétsodródási sebességéről belátható ugyanis, hogy annak értéke a rotációs pólusokon nulla, s a spreading-tengelyhez tartozó „egyenlítőn” éri el a maximumot (ugyanis a kerületi sebesség = szögsebesség x forgástengelytől mért távolság). A spreading-sebesség pedig a jelenleg rendelkezésünkre álló mélytengeri fúrási adatok birtokában kiszámítható[30]. Valóban: a hátság különböző szakaszain az aljzaton fekvő üledékek korából és azoknak a hátságtengelytől mért távolságából számított szétsodródási sebességek a fenti szabálynak megfelelően különböznek egymástól.

          Az Atlanti-hátsághoz (a Dél-Amerika–Afrika lemezpárhoz) a transzformvetőkből adódó egyik pólus az ész. 58°, nyh. 37° koordinátájú pont (a másik pólus ennek ellenlábas pontja), a szögsebesség értéke pedig 3,7x10-7 °/év. Ugyanezek az adatok spreading-sebességből számítva: ész. 69°É, nyh. 32° és szintén 7x10-7 °/év [48]. Az adatok egyezése elfogadható....

          A lemeztektonika számos alapvető földtudományi kérdés (kontinensvándorlás, hegységképződés stb.) megválaszolására ad lehetőséget. Ezért tartottuk szükségesnek, ha vázlatosan is, de ismertetni, összefoglalni a legalapvetőbb lemeztektonikai fogalmakat. Fejlődésében nem kis szerep jutott az óceánfenék-kutatásnak. Stegena L. (1984) megfogalmazásában: „... a mélytengeri mérések derítették föl a Föld legnagyobb terjedelmű alakzatait, a középóceáni hátságokat, a mélytengeri árkokat, vezettek el azután a földtudományokat forradalmasító lemeztektonikus elméletek kialakulásához.” És hozzátehetjük: a lemeztektonika elméleti alapjainak megfogalmazását követően a „földtudományi extrapoláció” helyességének bizonyítására szervezett expedíciók, óceáni kutatások a tengerfenék domborzatának, szerkezetének mind jobb megismerését eredményezték.



[29] Kisebb mérvű földtágulás a lemeztektonika „működése” szempontjából közömbös. Mivel a lemeztektonikai folyamatok működnek, a fenti nagyságrendű horizontális elmozdulásokat létrehozó mértékű földtágulás kizárható!

[30] A geodéziai (közvetlen) mérési lehetőségek, az űrtechnika, valamint a lézeres és interferometrikus mérések fejlődése következtében napjainkban már adottak [84]. Mint arról [46] beszámol, a Goddard Spage Flight Center (NASA) munkatársai már közzé is tették első eredményeiket. Egyetlen adatot emelünk ki csupán: Európa és Észak-Amerika távolódási sebessége: 1,5 ± 0,5 cm/év. Összevetve ezt [18]- és [48]-banfellelhető adatokkal, az egyezés a hibahatáron belül van.