4.2.2. Közlekedési térkép
A közlekedési térkép rendeltetése a katonai szállítások tervezésének, szervezésének és végrehajtásának elősegítése, illetve ezek térképi alapjának megteremtése.
A térkép méretaránya: 1:50 000.
A térképi alapot a rendelkezésre álló legfrissebb kiadású katonai topográfiai térkép halványított nyomata képezi.
A közlekedési hálózattal kapcsolatosan a katonai topográfiai térképek nagyon sok műszaki jellegű információt tartalmaznak. A térkép célja ezen információk kiegészítése, illetve egyéb szükséges (és a térképi alapon nem szereplő) információk grafikus ábrázolása. Ennek megfelelően a térkép a következőket ábrázolja kiemelten:
- Úthálózattal kapcsolatosan (lila színnel)
- a szilárd felszínű, minden időjárási körülmények között járható műutak a hozzájuk kapcsolódó műszaki adatokkal (a katonai topográfiai térkép alapján);
- a közúthálózathoz kapcsolódó átívelések (pl. hidak, felüljárók) és alagutak térképszelvényen belüli sorszáma, mely alapján a térkép hátoldalán a rájuk vonatkozó legfontosabb műszaki adatok táblázatból visszakereshetők. Ezek a következők: koordináta, nyílásszám, nyílásmagasság, nyílásszerkezet, terhelhetőség, egy-és kétirányú közlekedés esetén kerekes és/vagy lánctalpas eszközökre, hossz, szélesség, teljes szélesség, egyéb korlátozások. Ha átívelő műtárgyon haladó út alacsonyabb rendű (pl. autópálya felett) akkor a jellemző adatok a következők: átívelés jellege (pl. boltíves vagy szögletes), hossza, magassága az útpályától, egyéb lehetséges korlátozások;
- a lánctalpas közlekedésre kijelölt utak ("hadiutak") nyomvonala, kiépített és kiépítetlen közúti átjárók és hófúvásveszélyes szakaszai;
- az átívelő elektromos vezetékek elhelyezkedése és magassága az úttesttől.
- Vasúthálózattal kapcsolatosan (fekete színnel)
- a térképi alapon a vasúthálózattal kapcsolatos összes információ;
- a vasúti pályákra vonatkozó korlátozások (pl. terhelés, vonatsúly, pályaminőség) megírva a pálya mellett;
- a vasútállomások (megállók, pályaudvarok) szelvényen belüli sorszáma, mely alapján a térkép hátoldalára nyomtatott táblázatból a legfontosabb paraméterek visszakereshetők.
- Ezek: rakodás jellege, rakodás módja, maximális befogadható szerelvényhossz, iparvágányok száma;
- a közutakkal való azonos szintbeli kereszteződés esetén a biztosítás módja, mely csapórudas sorompó, fénysorompó, fény- és félsorompó, valamint biztosítás nélküli lehet;
- az átívelő elektromos vezetékek elhelyezkedése és magassága a pályától.
A térképet az összfegyvernemi csapatokon kívül csaknem valamennyi fegyvernem és szakcsapat alkalmazhatja szállítási feladatainak tervezési és végrehajtási fázisában egyaránt.
A katonai szállításokon kívül a térkép alkalmas a harcban a szétbontakozási terepszakaszok megközelítése elősegítéséhez is.
A műszaki csapatok a térképet alkalmazhatják a műszaki záróöv(ek), zárcsomópontok lehatárolásához, a rombolások tervezéséhez és végrehajtásához.