1.2. A katonai térképekkel összefüggő terminológiai kérdések


A katonai térképek vagy csoportjainak megnevezése – bár szabályzatok rögzítik – nem kellően megalapozott sem katonai, sem térképészeti szempontból. A megnevezések sem tartalmi, sem ábrázolási vonatkozásban nem a valóságot tükrözik, mert elsősorban a katonai felhasználás módjára – bár arra sem egyértelműen – és nem a térképfajták általános és speciális jellegzetességeire utalnak.

Az általános katonai térképek esetében sem az "általános katonai térkép" (katonai terminológia) sem a "topográfiai térkép" (kartográfiai terminológia) fogalom használata nem szerencsés, mivel ezek a térképek lényegüket és jellegzetességeiket tekintve szaktérképek, ahol az elkülönülő témát a katonai szak ismérvei és igényei határozzák meg. E térképtípus fogalmi meghatározását – a katonai és kartográfiai szempontokat és terminológiát ötvözve – legjobban a "katonai topográfiai térkép" megnevezés fejezi ki.

A különleges (speciális) katonai térképek elnevezése nem indokolt, a megnevezés elsősorban az eltérő felhasználásra és általában a másság kifejezésére szolgál. E térképek tartalmi és formai (ábrázolási) szempontból egyaránt tematikus térképek közé tartoznak (lásd 1. 1. pont). A fenti gondolatmenet és e térképek ismérvei alapján e térképészeti termékcsoport fogalmi meghatározását legszerencsésebb módon a "katonai tematikus térkép" megnevezés fejezi ki. Érdemes megvizsgálni, hogy külföldön hogyan nevezik e térképfajtákat. Tőlünk nyugatra elsősorban a "katonaföldrajzi" vagy "milgeo" (az Egyesült Államokban "DFED maps"), az orosz nyelvterületen a "szpecialnaja karta" (ha a térképi alap szelvényezett topográfiai térkép,illetve a "tyematyicseszkaja karta" ha a térképi alap nem szelvényezett topográfiai térkép) megnevezések terjedtek el. A hazai "különleges térkép" az orosz elnevezés fordításából ered, illetve annak szinonimája. A változtatás igénye nem új keletű [(4) 8. old.; (6) 17.old.], azonban a korábbi koalíciós elvek, az orosz szakmai nyelv dominanciája miatt nem érvényesülhetett.

Az értekezés további részében a fenti gondolatmenet által vezérelve tudatosan a "katonai topográfiai térkép" és a "katonai tematikus térkép" elnevezéseket használom és egyben javaslom ezeknek –mint a valóságot (a térképfajták célját, jellegzetességeit, általános és speciális ismérveit, valamint alkalmazási módjukat) a legjobban kifejező terminológiáknakszabályzatokba és utasításokba való bevezetését.