Bevezetés


A katonai topográfiai és tematikus térkép akkor hasznos, ha a katonai felhasználó általa olyan információ birtokába jut, amely elősegíti vagy támogatja tevékenysége végrehajtását, céljainak elérését.
A jelenleg használatos, rendszerben lévő magyar katonai térképek tartalma és formája mintegy két évszázadra visszatekintő történelmi fejlődés során formálódva (melyben nem egyszer meghatározó szerepet játszott a politika) alapvetően kb. 40 évvel ezelőtt alakult ki, azóta kisebb módosításoktól eltekintve gyakorlatilag változatlan. Katonai topográfiai térképeink ugyanazon térképezési elvek szerint készülnek, mint évtizedekkel ezelőtt, jelenleg is az 1964-ben és 1967-ben kiadott jelkulcsok képezik térképeink alapját.
Amíg a tartalom és a forma az elmúlt időszak során alig változott, addig a felhasználó (korábban MN, ma MH) jelentős fejlődésen ment illetve megy keresztül, ezzel párhuzamosan változtak és változnak a térképekkel szemben támasztott követelmények. Ezt az alábbi új körülmények alapvetően alátámasztják:
A megváltozott körülmények és követelmények jelentős része éppen úgy nem az utóbbi néhány évben merült fel, mint ahogyan a modernizációs törekvések sem új keletűek a magyar katonai térképészszolgálatnál. Ez utóbbiakat az elmúlt évtizedekben a koalíciós elvekre való hivatkozással mindig háttérbe szorítottuk vagy szoríttatták velünk, azonban van lehetőségünk a magyar térképészet nemzeti hagyományaira épülő és a műszaki fejlődés követelményeinek megfelelő térképrendszer kialakítására.
A kutatás témájául a Magyar Honvédség csapatai által a vezetés és végrehajtás különböző szintjein a különleges katonai (tematikus) térképekkel szemben támasztott követelmények, tartalmi és formai igények összegyűjtését, rendszerbe foglalását és elemzését, továbbá ezen térképek felhasználási területeinek és lehetőségeinek vizsgálatát és értékelését választottam.

Az értekezés elkészítése során az alábbi célokat tűztem ki magam elé.